شرکت ها

اشتراک گذاشته شده با :

شرکت

شرکت سهامی خاص چیست؟
شرکت سهامی خاص چیست؟

شرکت سهامی خاص


شرکت سهامی خاص شرکتی است بازرگانی که تمام سرمایه آن منحصرا توسط مؤسسین تامین گردیده و سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است و تعداد سهامداران نباید از سه نفر کمتر باشد. عنوان شرکت سهامی خاص باید قبل از نام شرکت یا بعداز آن بدون فاصله بانام شرکت بطور روشن و خوانا قید شود.از آنجا که تشکیل شرکت‌ سهامی عام تشریفات فراوانی دارد، در مواد اصلاحی قانون تجارت برای امور ساده‌تری که تعداد شریک‌ها کمتر است یک نوع شرکت سهامی در نظر گرفته که شرکت سهامی خاص نامیده می‌شود.در این قبیل شرکت‌ها، صدور اعلامیه پذیره‌نویسی وجود ندارد.در صورتی که به عللی سرمایه شرکت کاهش پیدا کند باید شرکا طی یک سال آن را جبران کنند و یا شرکت را به نوع دیگری از شرکت‌ها از قبیل با مسئولیت محدود یا تضامنی تبدیل کنند.در نام شرکت باید کلمه سهامی خاص قبل از ذکر نام شرکت و یا بعد از آن بلافاصله اضافه شود و قید کلمه سهامی خاص باید در تمام نوشته‌های شرکت معلوم باشد زیرا این نوع شرکت‌ها در حقیقت نوعی شرکت سهامی خانوادگی و خصوصی است که مراجعه کنندگان باید اطلاع داشته باشند.شرکت سهامی خاص می‌تواند پس از طی مراحل خاص به شرکت سهامی عام تبدیل شود.


مطالعه کنیم : تفاوت شرکت سهامی خاص با شرکت سهامی عام


در شرکت‌ سهامی خاص بر خلاف شرکت با مسئولیت محدود ،شرکت با حداقل سه نفر سهامدار قابل تشکیل است و سهام نیز بدون نیاز به ثبت در دفتر اسناد رسمی قابل نقل و انتقال هستند ولی در شرکت مسئولیت محدود سرمایه به صورت اعلامی می‌باشد و هر چقدر که اعلام شود احتیاجی به واریز به حساب شرکت ندارد ولی در شرکت سهامی خاص الزاماً  حداقل ۳۵٪ مبلغ اعلامی می‌بایست به صورت نقد به حساب شرکت واریز گردد و ۶۵٪ در تعهد مابقی ظرف ۵ سال تادیه گردد.در شرکت سهامی خاص تمام سرمایه آن که نباید کمتر از یک میلیون ریال باشد.در شرکت‌ سهامی خاص، همانند شرکت با مسئولیت محدود ، مسئولیت هر یک از سهامداران در مورد بدهی‌های شرکت محدود به مبلغ سرمایه‌گذاری شده در شرکت است و در صورت عدم کفایت مجبور نیستد اموال شخصی و ثروت مجزای  خود را در این را مصرف نمایند.


مطالعه کنیم : تفاوت شرکت سهامی خاص با شرکت با مسئولیت محدود


اصولا شرکت سهامی خاص مناسب ترین گزینه برای ثبت شرکت میباشد به دلایل زیر :


    اولین دلیل بر برتری شرکت سهامی خاص بر دیگر شرکتها به قول معروف دهن پرکن بودن شرکت میباشد و در بین مردم اعتبار خاصی دارد.

    در مقایسه با شرکت تعاونی ، شرکت سهامی خاص آسان تر ثبت شده و شرایط راحت تری دارد(مثل عدم نیاز به کارت پایان خدمت) و همچنین حداقل سهامدار مورد نیاز در شرکت تعاونی ۷ نفر میباشد که در شرکت سهامی خاص ما نیاز به حداقل ۳ سهامدار داریم.

    بر خلاف آیین نامه ها ، به شرکت سهامی خاص راحت تر وام میدهند.

    برای شرکت در مناقصات و مزایدات و امور پیمانکاری و عمرانی حتما باید شرکت سهامی خاص داشته باشید.


مطالعه کنیم : تفاوت شرکت سهامی خاص با شرکت تعاونی

شرکت چیست؟
شرکت چیست؟

تعریف شرکت در اصطلاح فقهی :اینکه مالى یا حقّى به بیش از یک نفر تعلق داشته باشد را شرکت گویند، مثلاً ثروتى به فرزندان به ارث مى رسد و تا مادامى که قسمت نکرده اند، با یکدیگر شریکند.که دونفر مشترکا اتومبیل یا اسب یا زمینى را مى خرند یا احیانا چند نفر مشترکا یک مباحى را حیازت مى کنند. مثلاً زمین مواتى را احیا مى کنند و گاهى به صورت قهرى صورت مى گیرد. مثل اینکه گندم هاى یک نفر با گندم هاى یک نفر دیگر مخلوط شود که جدا کردن آنها ممکن نیست.
شرکت بر دو قسم است: عقدى و غیرعقدى. آنچه گفته شد شرکت غیرعقدى بود. شرکت عقدى این است که دو یا چند نفر با یک قرارداد و یک پیمان و عقد، با یکدیگر شرکتى برقرار مى کنند، مانند: شرکت هاى تجارتى یا زراعى یا صنعتى. شرکت عقدى احکام زیادى دارد که در فقه مسطور است. در باب شرکت، احکام قسمت نیز ذکر مى شود.

شرکت، (به انگلیسی: Company) یک انجمن یا بنگاه تجاری و یا یک شخص حقیقی یا حقوقی و یا ترکیبی از هر دوی آنها است. بنا بر تعریف قانون مدنی، شرکت عبارت است از اجتماع حقوق مالکین متعدد در شیء واحد به نحو اشاعه.ولی این تعریف در برگیرنده مشاعات نیز می‌باشد. بنابر مفهومی که از قانون تجارت استنباط می‌شود، شرکت، قراردادی است که بر اساس آن اعضا یا شرکا سود حاصل از سرمایه را تقسیم می‌کنند. شرکت‌ها در قوانین ایران شخصیت حقوقی دارند.

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی جهت دستیابی به سود و منفعت می-توانند توانایی های خود را اعم از سرمایه-تخصص و ارتباطات در کنار یکدیکر قرار دهند که مجموع این توانایی ها در کنار هم می بایست تحت چهارچوب خاص با عقد قراردادی مابین این افراد صورت پذیرد و شرکتها نوع خاصی از این قراردادها هستند که هرکدام از انواع شرکتها شامل (مسئولیت محدود، سهامی خاص، سهامی عام، تضامنی…) چهارچوب و تعریف خاصی از ارتباطات مابین شرکاء و سهامداران و همچنین مابین شرکا و اشخاص ثالث (خارج از شرکت) را بیان می دارد.

مطالعه کنیم : موسسه چیست ؟

مطالعه کنیم : تفاوت شرکت و موسسه چیست ؟

مطالعه کنیم : تفاوت شرکت و برند چیست ؟

تعریف اصطلاحات شرکت

۱-ثبت کننده شخصیت حقوقی : در مورد عنوان اول یعنی ثبت کننده شخصیت حقوقی برای کلیه شرکتها و موسسات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می باشد و برای سایر اشخاص حقوقی سازمانها و وزارتخانه های مربوط به هرکدام از آنها می باشد به عنوان مثال برای شهرداری ها ثبت کننده شخصیت حقوقی وزارت کشور می باشد.
۲- شناسه ملی : شناسه ملی شامل یک کد ۱۱ رقمی می باشد که همواره ثابت است.
۳- تاریخ تاسیس : تاریخی است که در زمان ثبت شرکت درج می گردد.
 ۴- تاریخ ثبت : این تاریخ معمولا با تاریخ تاسیس یکی است مگر اینکه شرکت از واحد ثبتی اولیه به واحد ثبتی دیگر منتقل شود که در این صورت ای تاریخ با تاریخ تاسیس متفاوت است.
۵- نام شخصیت حقوقی : شامل نام کامل شخصیت حقوقی است که در حال حاضر نام شرکتهای ثبت شده باید حداقل شامل ۳ سیلاب باشند.
 ۶- نوع شخصیت حقوقی : در حوزه ثبت اسناد و املاک کشور رایج ترین نوع شرکتها و موسسات شرکتهای سهامی خاص، با مسئولیت محدود ، تعاونی ها و موسسات غیر تجاری می باشند.
۷- شماره ثبت : شماره ثبت شرکت و یا موسسه با تغییر واحد ثبتی آن تغییر میابد ، در واحد ثبتی تهران در حال حاضر شماره های ثبتی ۵ رقمی هستند .
۸- واحد ثبتی : واحد ثبتی منظور واحد ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری است که پرونده ی مدارک ثبتی شرکت در آنجا قرار دارد.
۹- کد پستی: کد پستی محل دفتر مرکزی شرکت در این قسمت درج می گردد.
 ۱۰- محل اقامت قانونی : آدرس دقیق دفتر مرکزی و به عبارت بهتر محل قانونی شرکت در این قسمت درج می گردد که در صورت تغییر یافتن آن نیز در آخر به این نکته که آدرس شرکت تغییر یافته اشاره میشود.

همان طور که در بالا اشاره شد سامانه شناسه ملی محلی است برای شناسایی اعتبار اشخاص حقوقی و اطلاعات کلی که شامل ۱۰ مورد اشاره شده است را به ما میدهد، اما برای گرفتن اطلاعات بیشتر از شرکت و یا موسسه می توان از راهی دیگر نیز استفاده نمود،سامانه روزنامه رسمی کل کشور راهی دیگر برای دریافت اطلاعات جزئی تر و بیشتر از شرکتها و موسسات می باشد، آدرس این سامانه http://www.rrk.ir/ می باشد که با انتخاب گزینه آگهی های قانونی و درج یکی از فیلدهای موجود در آن صفحه و انتخاب گزینه جستجو می توان روزنامه تاسیس و یا درصورت تغییرات روزنامه تغییرات شرکت و یا موسسه را مشاهده نمود.
در صفحه آگهی های قانونی می توان یکی از فیلدهای خالی مانند نام شخصیت حقوقی و یا شماره ثبت شرکت و یا شناسه ملی شرکت را درج نمود تا روزنامه های تاسیس و تغییرات شرکت مورد نظر را مشاهده نمایید که در روزنامه تاسیس علاوه بر۱۰ مورد اطلاعاتی که در بالا اشاره شده می توان اطلاعات بیشتری نظیر موضوع فعالیت، اشخاص شرکت ،سرمایه شرکت و سایر اطلاعات موجود در آگهی تاسیس را مشاهده نمود.